Blog Matt Index se stěhuje na novou adresu :)

05.06.2020
Blog Matt Index se přestěhoval. Nový webhosting, nová doména a nový vzhled. A proč že přišla změna?


Webnode má svá pro... i proti

Původní BlogMattIndex jsem založil u společnosti Webnode. Ta svým uživatelům nabízí různé balíčky služeb, jejichž volba ovlivňuje možnosti tvorby blogu. Pokud se například rozhodnete začít s bezplatným balíčkem, jak jsem to udělal i já, čeká vás řada omezení. Je zde pouze omezené úložiště pro obsah vašeho webu, doména obsahující dodatek "webnode" (viz URL starého BlogMattIndexu-blogmattindex.webnode.cz). Samozřejmostí je i reklama společnosti Webnode v zápatí webových stránek. 

Rozhodně však nemůžu jenom kritizovat. Tvorba webu tímto způsobem je skutečně jednoduchá a o nic jiného než o výběr předpřipravené šablony a následné přidávání příspěvků se tu nestaráte. Webnode navíc každému, bez ohledu na to, který balíček služeb využívá, bezplatně poskytuje vcelku rychlou technickou podporu. Protože nejsem žádný specialista na programování, přišlo mi nejpohodlnější začít blogovat právě tímto způsobem, tj. s blogem u Webnode.

Během prvního měsíce mě však psaní blogu úplně pohltilo a Free balíček mi postupně přestával vyhovovat. Začal jsem proto přemýšlet o případném dokoupení většího úložiště či vlastní domény. S překvapením jsem zjistil, že vyhovující balíček služeb nabízí Webnode za cca tři tisíce korun ročně. I tak v něm ale chybělo například neomezené úložiště. Od druhého roku by navíc k ceně přibylo dalších pět set korun v podobě ročního poplatku za vlastní doménu. To by z mého blogování rázem udělalo dost drahou zábavu.


BlogMattIndex balí kufry

Chtě nechtě jsem si musel přiznat, že tudy cesta nevede. Začal jsem hledat alternativní platformu, na kterou bych BlogMattIndex přesunul. Několikrát jsem při svém hledání narazil na redakční systém Wordpress. Mělo jít o hojně využívaný program, ve kterém si člověk svůj blog od základu vybuduje. Samotný program měl být zdarma a nabídnout uživateli velmi široké možnosti tvorby a přizpůsobení webu. U webu vytvořeného přes Wordpress si tak zaplatím jen hosting a doménu. Odpadá tak platba za služby společnosti zajišťující zázemí a technickou podporu pro můj web, jako tomu je u Webnode.

Poté, co jsem si v prohlížeči vyhledal význam slov hosting (úložiště pro obsah mých webových stránek) a doména (internetová adresa, na které můj blog každý najde), jsem se rozhodl, že za pokus nic nedám. U jedné společnosti poskytující hosting jsem si za akčních 33,- Kč na měsíc objednal roční hosting a k němu jsem získal registraci vlastní domény zdarma. Nový blog jsem tak měl za čtvrtinu částky, kterou bych musel zaplatit společnosti Webnode v rámci prémiového balíčku služeb. Snadné? Nebojte, zas tak lehce mi to neprošlo.


První krůčky v novém prostředí

Wordpress je nutné nejprve nainstalovat na správné místo. Jen to mi zabralo nějaký čas kvůli čtení různých návodů a rad na diskusních fórech. Po více jak třech hodinách neúspěšné snahy jsem zjistil, že závada není na mé straně. Všechny funkce hostingu jsou totiž k dispozici až po 24 hodinách od registrace. Nezbývalo než počkat na další den. Následující den jsem se dal znovu do díla. A šlo to? Ne tak docela, ale po další hodině pokusů a omylů se nakonec akce zdařila.

Napadlo mě, že pokud mi jen instalace Wordpressu zabrala takovou dobu, tak co teprve jeho ovládání. Základní znalosti jsem načerpal v krátkém kurzu na stránkách Seduo.cz věnovaném základům práce s Wordpressem. Prvním krokem k úpravě webu měl být výběr správné šablony. To zní jako lehký úkol, ale když na vás vykoukne nabídka obsahující něco kolem tří tisíc bezplatných šablon, může to být problém. Když jsem zúžil svůj výběr na deset nejhezčích, zjistil jsem, že některé nejsou tak bezplatné, jak se tváří. Ve spoustě z nich jsou zdarma k dispozici jen základní funkce a odemčení všech funkcí šablony už něco stojí.

Šablonu jsem si nakonec zvládl vybrat a tak jsem se vesele pustil do jejího přizpůsobování a instalace dalších potřebných součástí. Samotná šablona totiž nenabízí běžné součásti webových stránek, jako je například formulář pro komentáře pod články nebo tlačítka pro sdílení na sociálních sítích. Na rozdíl od Webnode a podobných řešení je tu potřeba myslet i na takové věci, jako je zálohování webu, bezpečnost či ochrana proti spamům. S tím vším naštěstí pomůže instalace přídavných pluginů (rozšíření).

Po nastavení stránek už zbývalo "jen" přesunout obsah ze starého blogu na nový. O zábavu na další spoustu hodin jsem tedy měl postaráno. Teď už je ale konečně vše hotovo a připraveno pro vaši potěchu. Oproti starému blogu na vás čeká spousta nových funkcí i přehlednější navigace po stránkách díky štítkům či rubrikám. 

Tak neváhejte a navštivte nový Blog Matt Index ZDE



© 2020 Osobní blog BlogMattindex / Martin Hrubeš. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky