Letní dovolená na úpatí Etny-1. část: Na skok za Habsburky

22.05.2020

Říká se, že Itálie dala světu dvě úspěšné organizace. První z nich najdete ve Vatikánu. Ta druhá se zrodila právě zde, poblíž Palerma, hlavního města Sicílie. Pokud se vydáte na největší italský ostrov, problémů s touto organizací se určitě bát nemusíte. Naopak, čekají vás tu hlavně milí lidé a ta nejsladší pistácie.

Nádherná příroda a průzračné moře obklopují tradiční vesničky i velká sicilská města. V provincii Catania na východě ostrova pak najdete živou horu přinášející svému okolí život i smrt. Nejvyšší činná sopka Etna, vystupující do výšky přes tři tisíce kilometrů nad mořem, vytváří jedinečnou scenérii, kterou prostě stojí za to vidět.


Seriál Letní dovolená na úpatí Etny:

1. Na skok za Habsburky

2. Sicilské přivítání

3. Vamos a la playa

4. Katánii vstříc

5. Vznešená výprava

6. Antika volá

7. Láska prochází žaludkem

8. Další várka místních delikates

9. To už nás tady nechcete?

Piazza del Duomo, Catania


S nápadem vyrazit na letní dovolenou na Sicílii jsem nepřišel já, ale má přítelkyně. Já jsem navrhoval řecké město Thessaloniki (Soluň). Sicílie se však zdála jako mnohem lepší nápad a já jsem navíc do té doby Itálii nenavštívil, takže volba nakonec padla na ní.

Rozhodli jsme se vydat na naši dovolenou na největším italském ostrově na vlastní pěst a dopravu i ubytování si sehnat bez pomoci cestovní kanceláře. Necestovali jsme tak koneckonců poprvé. Nutno říci, že poté, co člověk všechno naplánuje, objedná a zaplatí, jde o lepší způsob cestování jak z finančního hlediska, tak z hlediska větší časové flexibility během cesty, což u zájezdu s cestovní kanceláří čekat nemůžete.

Na úpatí Etny

Při výběru konkrétní sicilské destinace nás zaujalo město Catania na východě ostrova. Nad druhým největším městem Sicílie se totiž tyčí stále aktivní sopka Etna. Pohled na Catanii s Etnou vyfukující mračna dýmu v pozadí měl rozhodně svoje kouzlo a lákal nás k návštěvě.

Městečko Palermo, hlavní město Sicílie, jsme tentokrát nechali dál spát a začali si hledat ubytování na úpatí Etny - v Catanii. K tomu jsme využili již odzkoušenou platformu Airbnb, na níž jsme našli velké množství nabídek ubytování. Ani na prahu historického centra města navíc nešlo o extra drahou záležitost, takže s výběrem ubytování nebyl žádný větší problém.

Při hledání letenek mě nejprve překvapilo, že na Sicílii můžeme najít hned 4 mezinárodní letiště, včetně jednoho v Catanii. Při srovnání s řeckým ostrovem Kréta, který má oproti Sicílii zhruba poloviční rozlohu a disponuje dvěma mezinárodními letišti, jsem ale došel k závěru, že na tom u těchto ostrovních turistických destinacích nejspíš nic divného nebude.

Jak už to tak často bývá, odlet ze zahraničního letiště nás vycházel cenově líp než odlet z některého z českých letišť. Naše dovolená tedy nezačala na žádném z českých letišť, ale v hlavním městě Rakouska. Rozhodli jsme se, že toho využijeme a uděláme si před odletem menší výlet po Vídni. Z Olomouce jsme vyjeli hodně brzy ráno, abychom dopoledne a půlku odpoledne mohli brázdit vídeňské ulice.

Zastávka u císaře pána

I když Rakousko-uherská monarchie už více než sto let neexistuje, dýchá její odkaz na návštěvníka jejího bývalého hlavního města doslova na každém kroku. Vídeň je plná upravených širokých ulic se spoustou zeleně, jen šlechtické kočáry tažené několika koňmi tu už dávno nahradily osobní automobily "tažené" desítkami či stovkami koní. Honosné bílé budovy tady pyšně stojí na každém rohu a čekají na své obdivovatele. Občas tak můžete mít pocit, že jste tou či onou ulicí už přeci museli jít. Jednou z nejhezčích ukázek architektury ve městě je beze sporu barokní palácový komplex Belveder, kde si kromě horního a dolního paláce Belveder užijete také procházku přilehlými, pečlivě střiženými, zahradami.

Ve Vídni jsme nestihli projít zdaleka všechno, protože na naši mini tour jsme měli jen omezený čas před odjezdem na nedaleké letiště Schwechat, kam nás přímo z centra dovezl letištní autobus. Naposled jsme však ve Vídni nebyli. Dřív nebo později se tam vrátíme a město si projdeme důkladněji. I z doslechu je totiž jasné, že například zámek Schönbrunn nebo nejstarší zoologickou zahradu na světě, která se v jeho zámeckém parku nachází, si nemůžeme nechat ujít.

Letiště ve Vídni bylo plné lidí, a tak jsme čekali, že ve frontě na odbavení si nějaký čas pobudeme. Naštěstí šlo vše jako po másle a fronta před námi se rychle krátila. Během času zbývajícího do odletu jsme si v bezcelní zóně nezapomněli dát obligatorní kafe a sotva jsme ho stačili dopít, ozvalo se hlášení o zahájení nástupu do letadla směr Catania. Ač mírně unavení, s nadšením jsme se vydali k tunelu vedoucímu do našeho letadle, protože nás čekala více než týdenní dovolená u Středozemního moře.


BlogMattIndex přechází na novou doménu. Skvělé články zůstávají a k tomu vás čeká lepší vzhled, přehlednější prostředí a spousta dalších vylepšení. Navštivte nový BlogMattIndex ZDE.


© 2020 Osobní blog BlogMattindex / Martin Hrubeš. Všechna práva vyhrazena.
Vytvořeno službou Webnode
Vytvořte si webové stránky zdarma! Tento web je vytvořený pomocí Webnode. Vytvořte si vlastní stránky zdarma ještě dnes! Vytvořit stránky